CO VŠECHNO POTŘEBUJEŠ K JÍZDĚ NA ČTYŘKOLCE

Poradna 11. 8. 2022

1. ŘIDIČSKÉ OPRÁVNĚNÍ

Skupina L7e

Čtyřkolky skupiny L jsou označené bílou poznávací značkou stejně, jako motocykly. Povinnou výbavou řidiče i spolujezdce je homologovaná přilba s ochranou očí. Čtyřkolka skupiny L musí mít také brzdy na všech čtyřech kolech, zadní diferenciál a splňovat emisní normy EURO 4 nebo nově EURO 5.

Tato skupina se dělí na terénní čtyřkolky L7e-B, které nejsou výkonnostně omezené, ale jejich maximální rychlost je 90 km/h a silniční čtyřkolky L7e-A s omezením výkonu na 15 kW. Na obě kategorie se uplatňuje norma EURO 4 nebo EURO 5 a postačí řidičské oprávnění skupiny B.

Skupina T3

Čtyřkolky skupiny T jsou označené žlutou značkou a řadí se mezi malé traktory, tedy zvláštní vozidla. Tato skupina se dále dělí na podskupiny T3a s maximální rychlostí 40 km/h a T3b s maximální rychlostí 60 km/h. U těchto vozidel není zapotřebí zadní diferenciál ani nošení helmy. K jejich řízení vás opravňuje řidičák skupiny B do hmotnosti 3 500 kg nebo řidičák skupiny T.

Povinná výbava na čtyřkolky skupiny L7e

lékárnička
reflexní vesta 

Povinná výbava na čtyřkolky skupiny T3

lékárnička
reflexní vesta

2. PROŠKOLENÍ

Jedete-li na čtyřkolce poprvé, nechejte se odborně proškolit

3. OCHRANNÝ ODĚV

Rukavice, dlouhé kalhoty, vysoké boty pevné konstrukce, triko s dlouhým rukávem, případně dres nebo bundu. Budete-li se vydávat do těžkého nebo neznámého terénu, doporučujeme kvalitní chrániče, hlavně páteřový.

4. POVINNÉ RUČENÍ

Cena povinného ručení se u jednotlivých pojišťoven liší. Záleží také na věku pojistitele. Vždy je výhodné zvolit pojišťovnu, kde již máte uzavřenu smlouvu třeba na automobil a díky tomu můžete využít kolikrát hodně zajímavý bonus.

Další články